Co je to Bluetooth

Bluetooth je označení standardu, který slouží k propojení a následné komunikaci dvou a více zařízení, jako jsou např. mobilní telefony, notebooky, tablety, sluchátka a další.

S touto technologií se v dnešní době běžně setkáte u naprosté většiny moderních mobilních telefonů, kde se nejčastěji používá pro přenos souborů. Ať už mezi dvěma mobilními telefony, či mezi mobilním telefonem a počítačem. Díky tomu se např. při nahrávání fotek do počítače obejdete bez otravného kabelu. Menší nevýhodou však je, že oproti kabelu je takový bezdrátový přenos o něco pomalejší.

Technologie bluetooth se nenachází jen v mobilních telefonem, noteboocích či tabletech, ale i v příslušenstvích. Jedním z nic jsou např. bezdrátová sluchátka. Můžete tak sluchátka s telefonem propojit bezdrátově a poslouchat hudbu z vašeho telefonu, aniž by vám překážel kabel ke sluchátkům či vás jakkoliv omezoval v pohybu.

Dalším nejčastějším použitím v dnešní době jsou různé chytré hodinky, sporttestery atd. Propojením těchto zařízení s mobilním telefonem vám umožní přenášet data z jednoho zařízení do druhého. Např. informace o zmeškaných hovorech, přijatých zprávách, událostech v kalendáři z vašeho mobilního telefonu do chytrých hodinek, nebo naopak informace o naměřených informacích o vašem pohybu, spálených kaloriích atd. z hodinek nebo sporttesteru, do speciální sportovní aplikace v chytrém telefonu.

Bluetooth logo

Bluetooth logo

Tento standard se postupně vyvíjí a proto existuje v několika verzích, z nichž aktuálně nejpoužívanější je verze 2.0. Postupně se pracuje na nové verzi 4.0, od které se očekává větší dosah, šifrování AES-128, menší spotřeba energie a rychlost až 24 Mbit/s. Verzi 5.0 má nabídnout rychlost dokonce až 50 Mbit/s.

Jako takový předchůdce Bluetooth bychom mohli považovat technologii Infraport, která také umožňovala propojení dvou zařízení. Její velká nevýhoda však byla pomalá rychlost, malý dosah a hlavně nutnost, aby obě zařízení byly v přímé viditelnosti.

Více informací o technologii Bluetooth na Wikipedii

Mobilní telefony s technologií Bluetooth