Jak vybrat mobilní telefon

Podle čeho si vlastně vybrat mobilní telefon? Každý preferuje něco jiného. Existují ekonomické verze mobilních telefonů pro nenáročné, ale i chytré mobily, které připraví skvělé fotky a připojí vás k internetu doslova i na vrcholku hory. A v neposlední řadě, existuje také více operačních systémů, takže i v tomto ohledu je třeba jisté volby.

Oblíbené mobilní telefony:

Na co bude mobil využíván?

Chystáte se dívat na filmy, hrát hry na cestách nebo chcete jen pomocníka na vyřízení emailů? Pokud vítězí varianta A, chce to velký displej a ideálně také precizní výkon, protože i moderní hry pro mobily jsou docela graficky a hardwarově náročné. Pro variantu B se hodí modely s 2 sloty na SIM karty, tzv. Dual SIM telefony a důležité také je, aby takový chytrý mobil měl i nejmodernější datové technologie.

A co operační systém?

Apple využívá operační systém iOS, který je uživatelsky velmi příjemný, nicméně tento typ mobilu si nemůže dovolit každý. Nejčastěji se u chytrých mobilů setkáme s Androidem, který nabízí pestrou paletu možných úprav, nicméně je také hůře odladěný. Variantou pro ty, kteří si zvykli na svém PC na dlaždice natolik, že se jich nechtějí vzdát, je operační systém Windows. Výběr aplikací a her je zde ale bohužel horší.

Displej a rozlišení

Svou roli hraje i velikost a typ displeje. Smartphony začínají na třech a končí na šesti palcích. S větším displejem se skvěle ovládají aplikace a surfuje na internetu. Bohužel hned další otázkou v pořadí je skladnost a váha přístroje, která je u větších modelů trochu na pováženou, pokud půjde o chytrého pomocníka na cesty.

Minimální rozlišení pro chytrý mobil by mělo být 800 x 480 bodů, ideální pro práci a zábavu je však ještě více – 1280 x 720 bodů. Jednoduše, čím vyšší číslo, tím ostřejší obraz budete mít. Pro maily je třeba méně, pro prohlížení videí a obrázků je nižší rozlišení dost nepraktické. Nezapomínejte ani na fotoaparát, minimum pro mobilní foťáky je 4 Mpx, setkat se ale lze i s dvaceti megapixelovou špičkou.

Výkon, výdrž a výbava

Důkladně si promyslete i výkon, protože třeba operační paměť RAM 1 GB je na dnešní mobily poměrně slabá, dvojnásobná paměť pak utáhne i více aplikací spuštěných naráz, plynule a bez sekání. Důležitá je i velikost úložného prostoru, nejde ale o nic klíčového, protože drtivá většina chytrých telefonů umožní rozšíření pomocí SD karet.

To však určitě není vše, cestovatelé ocení i větší výdrž baterie (současné maximum trhu je asi 4000 mAh), v době externích cestovních nabíječek to ale není tak klíčové téma. Připojení na internet už ovšem ano, Wi-Fi je v moderní době nutností a rychlost internetu ve 4G skoro bere dech. A co značka? Zde už záleží na tom, co byste sami rádi, zde se nedá nic zásadního poradit.

Přejít nahoru