Ve střední třídě je až skoro přetlak telefonů s dobrým poměrem cena/výkon. Samsung nezůstává stranou a do boje posílá Samsung Galaxy A50. Papírově má jistě co nabídnout a naopak ve spoustě věcech dokáže očividně překvapit. Na to, jak obstojí v praxi se podíváme v recenzi.
Vzhled, design a konstrukce
Vzhledem ke střední třídě se tělo přístroje nedočkalo hliníkového provedení a zůstalo pouze u plastových materiálů až na zadní stranu z tzv. Glasstic materiálu pocházejícího z dílny Samsungu, který kombinuje plast a sklo. I přes plasty je konstrukce telefonu pevná a telefon nevydává jakékoliv vrzavé zvuky.
Po stranách se nachází klasicky zapínací tlačítko, kolébka pro ovládání hlasitosti, slot pro paměťovou a SIM kartu, USB-C konektor a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Drobnou výtku si zaslouží jen kolébka pro ovládání hlasitosti, která je umístěna docela vysoko, takže je na ní těžší jednou rukou dosáhnout. Ale to bude asi jen o zvyku.

Displej
Displej je zkrátka výborný po všech stránkách, ať už jde o barevné podání, které je v případě potřeby možné si ještě upravit v nastavení telefonu, nebo čitelnost na slunci, která nezpůsobuje telefonu žádné velké problémy.
Čím Samsung překvapil je integrovaná čtečka otisku prstů přímo do displeje telefonu. Vzhledem ale k ceně a střední třídě, kde se Samsung Galaxy A50 nachází, není tato čtečka až tak spolehlivá a rychlá, jako u klasické čtečky.
Fotoaparát
Na zadní stranu telefonu se vecpali rovnou tři objektivy fotoaparátu. Ten první, hlavní, má rozlišení 25 Mpx a světelnost 1.7. Druhý širokoúhlý má světelnost 2.2 a třetí, sloužící pro rozostření pozadí na fotkách má rozlišením 5 Mpx.
Za denního světla telefon fotí velmi dobře a snímky jsou až lehce nadprůměrné v této cenové kategorii. Pochvalu si zaslouží obzvlášť makrorežim, který produkuje krásně ostré snímky. Naopak horší výsledky fotoaparát odvádí za špatných světelných podmínek, ale tomu se v této kategorii nemůžeme až tak divit.
Video telefon zvládá pouze ve FullHD při 30 snímcích za sekundu. To je lehké zklamání a nedočkáte se tak slow motion videa či videa ve 4k.

Výbava, hardware a výkon
Dostačující výkon telefonu zajišťuje procesor Exynos 9610 s osmi jádry a frekvencí 2.3 GHz a operační paměť RAM o velikosti 4 GB. Systém tak běží svižně, bez sekání a na telefonu si tak bez problémů zahrajete i ty nejnovější hry.
Úložiště telefonu nabízí se svými 128 GB prostoru dostatek místa pro fotky, videa, aplikace i hry. Pokud by to někomu náhodou ani tak nestačilo, tak díky podpoře paměťových karet je možné úložiště ještě výrazně rozšířit.
Samsung Galaxy A50 je vybaven operačním systémem Android ve verzi 9.0 a nejnovější grafickou nástavbou od Samsungu One UI. Ta zaručuje snedné používání systému, přehledné a čisté grafické rozhraní, které vypadá vskutku příjemné a přehledně.
Z dalších funkcí telefon nepostrádá ani NFC pro bezkontaktní platby, Wifi 5G, Bluetooth či GPS.
Baterie a výdrž
Baterie s kapacitou 4000 mAh udrží telefon na jedno nabití při životě až dva dny, což je v této kategorii nadprůměrný a pěkný výsledek. Jediná škoda je absence bezdrátového nabíjení, ale v této cenové relaci je to omluvitelné a spousta uživatelů se bez této funkce bez problémů jistě obejde.
Hodnocení a závěr
Samsung Galaxy A50 je velmi povedeným telefon střední třídy, který se v této kategorii a záplavě konkurenčních telefonů jistě neztratí. Zaujme svým výkonem a takřka nadstandardní výbavou, kvalitním displejem s integrovanou čtečkou otisku prstů, slušným fotoaparátem a nadprůměrnou výdrží baterie. Drobné nedostatky, jako je např. podpora videa pouze ve FullHD či chybějící bezdrátové nabíjení, vyváží naopak svou nízkou cenou kolem 6 000 Kč.
Klady
- Poměr cena/výkon
- Displej
- Fotoaparát
- Výdrž baterie
Zápory
- Video pouze ve FullHD
Pingback: Samsung Galaxy A51 (recenze) - Střední třída se slušnou výbavou | Mobilní recenze