Nejlepší mobilní telefony do 5 000 Kč (2023)

Mobilní telefony se staly takřka nedílnou součástí našeho každodenního života. Není tedy divu, že se výrobci snaží vyhovět všem cílovým skupinám a nabídnou co nejlepší mobilní telefon takřka v každé cenové relaci. Pokud hledáte kvalitní mobilní telefon, ale přitom za přijatelnou cenu, pak i s cenovým stropem 5 000 Kč můžete narazit na modely, které kromě běžného telefonování a posílání zpráv nabídnou solidní řadu funkcí navíc, dobrý výkon, třeba i pro hraní her, fotoaparát a spoustu dalšího.

1. Xiaomi Redmi Note 11 Xiaomi Redmi Note 11
Skvělý poměr cena/výkon
4.8 / 5
2. Samsung Galaxy A13 5G Samsung Galaxy A13 5G
Levný Samsung
4.5 / 5
3. Motorola Moto G60s Motorola Moto G60s
Dobrý poměr cena/výkon
4.3 / 5
4. Poco M5s Poco M5s
Bohatá konektivita
4.2 / 5
5. Realme 8 5G Realme 8 5G
Levný mobil s 5G
4 / 5

Nejlepší mobilní telefony do 5 000 Kč

Xiaomi Redmi Note 11

Skvělý poměr cena/výkon
Xiaomi Redmi Note 11

Klady

 • Poměr cena/výkon
 • Kvalita fotoaparátu
 • Výdrž baterie
 • Podpora rychlého nabíjení

Zápory

 • Řada předinstalovaných aplikací

lze pořídit v českých e-shopech za cenu od do  

Vítězem našeho srovnání se stává model Xiaomi Redmi Note 11. Zaujme už na první pohled svým sice střídmým ale přesto elegantním designem. Velmi dobře se drží také v ruce, díky matným zádům a zakulaceným hranám. I v tak nízské cenové relaci se výrobci podařilo do telefonu vměstnat slušnou výbavu a výkon.

Telefon běží svižně a kde dokáže vyloženě překvapit je kvalita fotografií. Pro tu sice vyžaduje dobré světelné podmínky, ale pokud se vám jich podaří dosáhnout a nebudete fotit zrovna za šera či za tmy, tak se můžete těšit na povedené a ostré fotografie. Velkým plusem je tak výdrž baterie s kapacitou 5 000 mAh. Telefon s ní vydrží bez problému den a půl na jedno nabití, dokonce často zvládne i plné dva dny provozu. A pokud se vám už stane, že se nečekaně vybije, je k dispozici také rychlé 33W nabíjení.

Xiaomi Redmi Note 11 nepostrádá ani řadu pokročilejších funkcí mezi kterými nechybí NFC, USB-C konektor, Bluetooth verze 5.0 či LTE. Ale hlavně se prodává za příjemnou cenu do 5 000 Kč.

Xiaomi Redmi Note 11 se v českých internetových obchodech prodává od  .

Samsung Galaxy A13 5G

Levný Samsung
Samsung Galaxy A13 5G

Klady

 • Cena
 • Konektivita
 • podpora 5G
 • Výdrž baterie

Zápory

 • Nabíječka není součástí balení
 • Slabší výkon

lze pořídit v českých e-shopech za cenu od do  

Pokud si nechcete pořizovat telefon od čínských výrobců, jako je Xiaomi, Realme apod., ale máte rádi oblíbenou značku Samsung, můžete sáhnout po telefonu Samsung Galaxy A13 5G. Ten si zachovává svůj typický vzhled, který je znám z telefonů tohoto výrobce, ale navíc se prodává za atraktivní nízkou cenu do 5 000 Kč, za kterou nabídne skvělý poměr cena/výkon.

I přesto, že by se dalo telefonu vytýkat pár nedostatků, hlavně co se výkonu a hardwaru týká, jelikož se občas může člověk setkat při práci s menšími prodlevami či záseky, nejedná se ve výsledku o nic hrozného, co by se v této cenové kategorii nedalo překousnout. Naopak telefon pozitivně překvapí dlouhou výdrží baterie, s kterou se dá dosáhnout až na dva dny používání. Jen je potřeba při koupi myslet na to, že nabíječka není součástí balení.

Samsung Galaxy A13 5G disponuje také kvalitním hlavním fotoaparátem, širokou konektivitou včetně podpory 5G sítí, USB-C konektorem či podporou Dual SIM. Ale hlavně se prodává za velmi atraktivní cenu.

Samsung Galaxy A13 5G se v českých internetových obchodech prodává od  .

Motorola Moto G60s

Dobrý poměr cena/výkon
Motorola Moto G60s

Klady

 • Cena
 • Displej
 • Rychlé nabíjení
 • Kvalita fotografií
 • Výdrž

Zápory

 • Nemá 5G

lze pořídit v českých e-shopech za cenu od do  

Stranou, co se týče levných mobilních telefonu do 5 000 Kč, nezůstává ani Motorola. Ta v této kategorii jako eso z rukávu nabízí telefon Motorola Moto G60s. Nezklame výkon, naopak systém šlape svižně, čemuž vděčí hlavně čistému operačnímu systému Android ve verzi 11. Překvapením je také kvalita fotografiií, která může být velkým lákadlem u tohoto modelu.

Na jedno nabití vydrží tato Motorola klidně den a půl až dva a pokud se vám vybije, tak vás dokáže zachránit rychlé nabíjení s 50W nabíječkou. Podporuje také duální režim dvou SIM karet, NFC, jediné co může někdo postrádat je podpora 5G sítí. Naopak ale může někdo ocenit 3,5 mm jack na sluchátka, od kterého již v dnešní době výrobci často opouštějí.

Za cenu do 5 000 Kč je tak tato Motorola Moto G60s jistě povedeným kouskem, který stojí za zvážení.

Motorola Moto G60s se v českých internetových obchodech prodává od  .

Poco M5s

Bohatá konektivita
Poco M5s

Klady

 • Cena
 • AMOLED displej
 • Poměr cena/výkon
 • Rychlé nabíjení
 • Výdrž baterie

Zápory

 • Nemá podporu 5G

lze pořídit v českých e-shopech za cenu od do  

Poco je na našem trhu zatím ne příliš známá značka, ačkoliv se nejedná o žádného nováčka, jelikož tato značka spadá pod výrobce Xiaomi. U modelu Poco M5s se ji podařilo velmi dobře zkombinovat požadavky na nízkou cenu, ale přitom zachovat velmi dobrý výkon a výbavu. Velkým tahounem je u tohoto telefonu kvalitní AMOLED displej a slušná výdrž baterie, kterou zajišťuje článek s kapacitou 5 000 mAh. Přítomné je také rychlé nabíjení, ačkoliv nabíječka není součástí balení.

Přestože je provedení telefonu plastové, vypadá na první pohled dobře a nenechá se zahanbit ani kvalitou zpracování. Telefon je pevný, bytelný a poskytuje také zvýšenou ochranu s certifikací IP53.

Poco M5s se v českých internetových obchodech prodává od  .

Realme 8 5G

Levný mobil s 5G
Realme 8 5G

Klady

 • Cena
 • Poměr cena/výkon
 • Podpora 5 G
 • Výdrž baterie
 • Dual SIM

Zápory

 • Horší kvalita videa
 • Nemá rychlé nabíjení

lze pořídit v českých e-shopech za cenu od do  

Realme 8 5G je opravdu levným telefonem nabízející podporu 5G, což v této cenové relaci nebývá moc standardem. Nabízí také kvalitní 6,5 palcový IPS displej s FullHD rozlišením a obnovovací frekvencí 90 Hz a výkonu na to, že jde o levný telefon nabízí také dostatek. Systém běží svižně, jen občas je možné narazit na drobné záseky, ale nejedná se o nic hrozného, co by výrazně znepříjemňovalo používání.

Baterie v telefonu má kapacitu 5 000 mAh díky čemuž telefon zvládne klidně až den a půl na jedno nabití. Telefon disponuje také čtečkou otisků prstů, podporou 5G či NFC. Na to, že se telefon prodává pouze kolem 5 000 Kč tak má rozhodně toho spoustu co nabídnout.

Realme 8 5G se v českých internetových obchodech prodává od  .

Jak vybrat telefon do 5 000 Kč a na co si dát pozor?

Levný mobilní telefon do 5 000 Kč
I za cenu do 5 000 Kč se dá pořídit slušně vybavený telefon

Výkon a funkce

Mobilní telefony v cenové kategorii do 5 000 Kč se sice nemohou svou výbavou rovnat našlapaným vlajkovým lodím, ale i tak mohou, i přes svoji nízkou cenu, nabídnout překvapivě slušný výkon a funkce, které uspokojí potřeby většiny běžných uživatelů. Tyto levné mobilní telefony disponují většinou procesorem s jedním nebo více jádry, což jim umožňuje spolehlivě zvládat základní úlohy jako je procházení internetu, posílání zpráv či volání. Většina těchto telefonů má také dostatečnou operační paměť, aby nedocházelo při běžném používání ke zpomalování systému a aplikací. Nebudete ochuzeni ani o další pokročilejší funkce, jako je fotoaparát, GPS, Wi-Fi a Bluetooth.

Design a kvalita zpracování

Výrobci mobilů se snaží šetřit kde můžou a tak u mobilních telefonů do 5 000 Kč se většinou musíte často smířit s obyčejnými plastovými materiály. Prémiovější kovové materiály je možné očekávat až ve vyšších třídách, vzhledem k větším nákladům. To však neznamená, že je to na úkor kvality či designu. I u tak levných telefonů můžete natrefit na kousky, které i s plastovým tělem nabídnou solidní pevnou konstrukci či elegantní design přístroje, který svou cenovou relaci nedává na sobě znát. Každopádně design je většinou věcí osobního vkusu, a tak není na škodu si před nákupem pořádně prohlédnout fotky či videa telefonu, nebo, máte-li tu možnost, se jít na telefon někde v prodejně podívat osobně.

Výdrž baterie

Výdrž baterie je velmi důležitý faktor, který byste měli brát v úvahu při výběru mobilního telefonu. Telefony v této cenové kategorii nabízejí často výdrž baterie, která umožní využívat telefon bez problémů po celý den bez potřeby ho nabíjet. Výdrž baterie u těchto telefonů bývá dostatečná pro den nebo i den a půl či dva intenzivního používání.

Fotoaparát

Od telefonů do 5 000 Kč není možné samozřejmě očekávat nějakou převratnou kvalitu jako je tomu u profesionálních foto mobilů. Často chybí jakákoliv stabilizace obrazu, pokročilejší režimy či kvalitnější senzory, které nabídnou ostré fotky i za horších světelných podmínek. Už dávno ale neplatí, že byste s telefony do 5 000 Kč nemohli pořídit kvalitní a ostré fotky. I u tak levných telefonů již výrobci dodávají fotoaparát s více objektivy, vysokým rozlišením apod. Jen si budete muset dát pozor na světelné podmínky, které mohou dost ovlivnit kvalitu výsledných fotek. Noční režimy nejsou často kvalitní ani u prémiovějších a dražších telefonů, natož u mobilů v této cenové relaci.

Operační systém a předinstalované aplikace

V recenzích byste se měli podívat i na to, jaký operační systém je s telefonem dodáván a také, jaké všechny aplikace jsou v něm předinstalovány. Někteří výrobci totiž nabízejí v rámci úspory nákladů u levnějších modelů spoustu softwaru navíc či dokonce i reklamy. To vše může mít znatelný vliv na výkon telefonu i na zážitek z jeho používání.

Na druhou stranu ale tak výrobci mohou nabídnout telefony s lepšími specifikacemi a výbavou, než by bylo možné jinak. Reklamy a předinstalované aplikaci jim totiž umožní dotovat část nákladů na výrobu telefonu, díky čemuž mohou snížit cenu produktu a vy si jej tak můžete následně pořídit výrazně levněji. Naštěstí často je možné alespoň část z těchto aplikací a doplňků odinstalovat a smazat. 

Levný mobil s Androidem

Nejlepší značky mobilní telefonů

I v této cenové relaci najdete řadu značek, které nabízí špičkové telefony s dobrým poměrem ceny a kvality. Mezi nejoblíbenější značky v této cenové relaci patří třeba výrobce Xiaomi, Honor, Huawei, Samsung či Realme. 

 • Huawei – čínská společnost, která se specializuje primárně na výrobu telefonů, tabletů a dalších zařízení s operačním systémem Android. Huawei se vyznačuje kvalitními a inovativními produkty, které nabízejí špičkové funkce za přijatelnou cenu.
 • Xiaomi – značka známá svými inovativními produkty nabízenými za přijatelnou cenu. Tyto telefony nabízejí širokou škálu funkcí, fotoaparát, výkonné procesory a výkoné baterie, což z nich činí skvělou volbu pro všechny, kteří hledají kvalitní a funkční telefon.
 • Honor – značka, kterou dříve vlastnila společnost Huawei, je taktéž velmi oblíbená, a nabízí řadu telefonů s dobrým poměrem ceny a kvality. 
 • Realme – je další skvělou volbou pro ty, kteří hledají kvalitní telefon za přijatelnou cenu. 
 • Samsung – jeden z největších světových výrobců mobilních telefonů, nabízí samozřejmě také své modely i v této cenové kategorii. Tyto telefony nabízí slušný výkon a kvalitní zpracování, a to vše v rámci tradičního designu Samsungu. Navíc, díky svému významnému postavení na trhu, má Samsung dobrou podporu a širokou síť servisních středisek.

Další často kladené otázky při výběru telefonu do 5 000 Kč

 • Který operační systém je v této cenové kategorii nejlepší?
  • V této cenové kategorii se setkáte především s operačními systémy Android. 
 • Bude mít telefon dostatečně výkonný pro běžné použití?
  • Ano, telefony v této cenové kategorii disponují dostatečným výkonem pro běžné použití jako je práce s aplikacemi, hraní her nebo prohlížení internetu.
 • Má telefon v této cenové kategorii dobrou výdrž baterie?
  • Ano, telefony v této cenové kategorii dnes již obvykle nabízí slušnou výdrž baterie, která by měla vystačit na jeden den běžného používání.
 • Má telefon v této cenové kategorii podporu pro rychlé nabíjení?
  • Některé telefony v této cenové kategorii podporují rychlé nabíjení, avšak to neplatí pro všechny modely. Je důležité si pečlivě prostudovat specifikace daného modelu před jeho nákupem.
 • Má telefon v této cenové kategorii podporu pro bezdrátové nabíjení?
  • Podpora pro bezdrátové nabíjení není většinou běžnou součástí telefonů v této cenové kategorii.
 • Má telefon v této cenové kategorii kvalitní fotoaparát?
  • Některé telefony v této cenové kategorii disponují slušným fotoaparátem, který dokáže pořizovat kvalitní snímky. Ale samozřejmě to neplatí pro všechny modely. Je důležité si pečlivě prostudovat specifikace daného telefonu před jeho nákupem.

Podtrženo sečteno

Nákup mobilního telefonu v cenové kategorii do 5 000 Kč může být skvělou volbou pro ty, kdo hledají kvalitní a spolehlivý telefon se špičkovými funkcemi a designem. Tyto telefony nabízejí vynikající výkon, funkce, kvalitní zpracování a fotografické možnosti, a to vše za přijatelnou cenu. Jen je potřeba věnovat pozornost recenzím a parametrům před tím, než si telefon pořídíte a zvážit, které funkce a vlastnosti jsou právě pro vás klíčové. Výrobci totiž někde při výrobě šetřit musí, takže výběr takového telefonu bude vždy o kompromisech a musíte sami usoudit, co je právě pro vás podstatné a kde jste ochotni z nároků slevit.

Přejít nahoru