Sony Xperia X Compact (recenze) – Drobek se slušnou výbavou

Už ze samotného názvu je patrné, že Sony Xperia X Compact bude vynikat kompaktními malými rozměry, jak už je to obecně typické pro řadu Compact od Sony. To může být v dnešní době telefonů s většími rozměry pro někoho podstatná výhoda při výběru nového přístroje. Jak se výrobci podařilo do takto malého těla vše vměstnat a jak je na tom tento drobek s výbavou? Pokud vás to zajímá, začtěte se do naší recenze.

lze pořídit v českých e-shopech za cenu od do  

 • Nejspolehlivější internetový obchod v ČR
 • Doprava zdarma a další výhody
 • Můžete mít ještě dnes nebo zítra
 • Prodejny a odběrná místa po celé ČR
alza logo

Vzhled, design a konstrukce

Černá lesklá barva telefonu vypadá na první pohled velmi atraktivně. Tento působivý dojem však bohužel trošku opadne po chycení telefonu do ruky, jelikož stačí jen pár dotyků a povrch se velmi snadno upatlá od otisků prstů. Na bílé verzi to naštěstí není tolik vyditelné, jako na te tmavé černé. Co při držení telefonů v ruce naopak ale příjemně překvapí, jsou právě jeho rozměry s výškou pouhých 129 mm, šířkou 65 mm a tloušťkou 9.5 mm. Díky těmto malým rozměrům a zaobleným bokům, se telefon velmi dobře drží a snadno ovládá i jednou rukou.

Po pravé straně můžete nahmatat zapínací tlačítko, které skrývá zároveň i čtečku otisku prstů. Ta nefunguje bohužel vždy úplně spolehlivě a rychle, jak bychom od ní očekávali. Pod ním se nachází netradičně, a dle našeho názoru ne moc vhodně, umístěné tlačítko pro ovládání hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Na levé straně má své místo slot pro umístění SIM karty a paměťové karty. Nahoře se umístil audio jack a na spodní straně USB-C konektor pro nabíjení.

https://www.youtube.com/watch?v=yqiT7at-1WA

Displej

Na přední straně se nachází také dvojce stereo reproduktorů, které, vzhledem k velikosti telefonu, hrají překvapivě dobře. Mezi nimi zaujímá místo 4.6 “ displej s HD rozlišením 1280 x 720 px Toto rozlišení je vzhledem k velikosti displeje naprosto dostačující a obraz je i tak dostatečně jemný. Skvělé jsou i barvy, pozorovací úhly a také čitelnost na slunci.

Pod displejem se nenachází žádná hardwarová tlačítka. Ty zastupují softwarové ovládací prvky na displeji. Nad ním se nachází ještě informační LED dioda a samozřejmě přední snímač fotoaparátu.

Fotoaparát

Nejdříve se podívejme ale na ten hlavní, který se nachází na zadní straně přístroje. Jeho rozlišení je až 23 Mpix. Laserový autofokus zajišťuje přesnější a rychlejší ostření a to i u pohybujících se objektů.

Přestože papírově zní parametry snímače dobře a skvělé je i barevné podání výsledných snímků, u okrajů lze bohužel pozorovat jemné rozmazání. Za horších světelných podmínek navíc přibude množství šumu. Svou kvalitou se tak fotoaparát řadí spíše k lepšímu průměru.

Co ale více překvapí je kvalita videa. Sony Xperia X Compact umožňuje natáčet až ve Full HD při 60 snímcích za sekundu. Barvy jsou velmi pěkné a skvělá je i ostrost videa, čemuž napomáhá perfektní stabilizace obrazu. Zde nezbývá než výrobce chválit a to i přesto, že není přítomná podpora 4k videa, což ale ve výsledku až tolik nevadí.

Přední fotoaparát nabízí rozlišení 5 Mpx a svou kvalitou bez problémů splní svůj účel, jelikož fotky jsou pěkné a pro selfie snímky více než dostatečné.

Výbava, hardware a výkon

Na to, jak je telefon malý, je překvapivě velmi dobře vybavený. V telefonu tepe šestijádrový Snapdragon s frekvencí 1.8 GHz, které doplňuje 3GB operační paměť RAM. Operační systém Android 6.0 (Marshmallow) s jemnou grafickou nástavbou od Sony běží velmi svižně a bez zasekávání, díky preciznímu odladění systému.

Ani po stránce konektivity tento drobek nestrádá. Ve výbavě je jak GPS, WiFi, NFC, Bluetooth, tak i LTE včetně podpory všech pásem.

Baterie a výdrž

Z baterie s kapacitou 2700 mAh vytáhnete energii zhruba na den běžného používání. Výdrž je ještě možné o něco prodloužit díky přítomnému Stamina režimu, který omezí výkon telefonu. Ten pak vydrží zhruba necelé dva dny, ale na úkor pomalejších reakci a svižnosti systému.

Hodnocení a závěr

Sony Xperia X Compact zapůsobí především na uživatele, které neoslovují velké přístroje a touží spíše po nějakém menším zařízení. Těm nabídne i slušnou výbavu, solidní konstrukci, kvalitní displej a dobrý fotoaparát.

Snad jen ta výdrž mohla být ještě o něco větší a cena by také mohla být stanovena trošku níže. Při výběru tak stojí hodně za zvážení, zda se nevyplatí pořídit starší Sony Xperia Z5 Compact, která navíc nabízí větší výdrž, voděodolnost, podporu 4k videa a to za podobnou cenu do 10 000 Kč.

Celkové hodnocení: 3.5 / 5

Klady

 • Velikost
 • Displej
 • Výbava

Zápory

 • Chybějící voděodolnost
 • Vyšší cena

lze pořídit v českých e-shopech za cenu od do  

 • Nejspolehlivější internetový obchod v ČR
 • Doprava zdarma a další výhody
 • Můžete mít ještě dnes nebo zítra
 • Prodejny a odběrná místa po celé ČR
alza logo

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru